رایطه خواب و سلامت روان در چیست؟

زندگی دائماً دارای چالش ها و دشواری ها میباشد. تاب آورردن در این لحظات،  توانایی بالایی در مدیریت آن ها لازم دارد. اعتقاد بر این است که خواب کافی عامل مهمی در توانایی ما در مقابله با مشکلات یک زندگی شلوغ است.  ما معتقدیم که خواب خوب شبانه به تقویت تاب آوری ذهنی و عاطفی کمک می کند. اختلالات مزمن خواب زمینه را برای تفکر منفی ، افسردگی ، اضطراب و آسیب پذیری عاطفی فراهم می کند.

در طول روز ، ما با اطلاعات جدید بمباران می شویم. خواب به زمان کمی کمک میکند تا تمام این اطلاعات را پردازش کرده و در بانک های حافظه ما ذخیره کند. به این ترتیب ، در صورت لزوم در دسترس و در دسترس است. خواب کافی باعث افزایش تمرکز ، خلاقیت و کمک به یادگیری می شود.

خواب ضعیف و افسردگی بسیار نزدیک به هم هستند. درمان یک شرط اغلب حالت دیگر را بهبود می بخشد. با توجه به اینکه تحقیقات نشان می دهد 60-90٪ از بیماران مبتلا به افسردگی دچار بی خوابی هستند (و تقریبا 20٪ از افراد مبتلا به افسردگی دچار بی خواب هستند) ، به نظر می رسد مراقبت از خواب ما برای ارتقاء سلامت روانی خوب ضروری به نظر می رسد.  افرادی که خواب کم دارند ، نسبت به افرادی که خوب می خوابند ، احتمال ابتلا به بیماری روانی از جمله افسردگی و اضطراب دارند.

راه های ساده بسیاری برای بهبود خواب وجود دارد. اولین قدم برای بسیاری از افراد بهبود عادات خواب است. یک خواب منظم و زمان بیدار شدن از خواب ضروری است ، مانند جلوگیری از تحریک کننده ها قبل از رفتن به رختخواب (سیگار و کافئین) ، ورزش کافی در طول روز (نه چندان نزدیک به زمان خواب) ، غذا خوردن مناسب و اطمینان از آرام بودن اتاق خواب و تاریک بودن و تشک راحت است. خارج کردن تمام صفحه های الکترونیکی از اتاق خواب برای برخی افراد دشوار است ، اما تلفن های همراه ، رایانه ها و تلویزیون های موجود در اتاق خواب دلیل اصلی اختلال در خواب هستند. ممکن است برخی از افراد نیاز به کمک روانشناس خواب داشته باشند و گاهی اوقات استفاده کوتاه مدت از دارو ممکن است مفید باشد.

تاثیر خواب بر سلامت روان و عملکرد

ارتباط میان خواب و سلامت روان مبهم­ است؛ بسیاری از اختلالات روانی با علائم مربوط به کمبود خواب ظاهر می‌شوند اما متخصصان مطمئن نیستند کمبود خواب منجر به بروز اضطراب، افسردگی یا اختلال کمبود توجه می‌شود یا برعکس.

اما توجه به هرگونه اختلال در خواب در بیمارانی که از مشکل سلامت روان رنج می‌­برند حائز اهمیت است. شاید راه اصلی درمان نباشد ولی مزایای زیادی روی جسم و ذهن فرد می­‌گذارد که باعث می­‌شود فرد به سمت بهبودی پیش برود.

بررسی ارتباط خواب و سلامت روان

اگرچه دانشمندان هنوز در حال تحقیق روی تمام اتفاقاتی هستند که هنگام خواب در مغز و بدن رخ می‌دهد، یافته‌ها مشخص است: خواب اهمیت زیادی در سلامت روان دارد.

بدن و مغز هنگام خواب به ترمیم خود می‌­پردازند، سیستم ایمنی را (که پیوند نزدیکی با سلامت روان دارد) تقویت می­‌کنند، واکنش به استرس را بالا می­‌برند و سیستم­‌هایی را که به تنظیم احساسات، یکپارچه کردن خاطرات و افکار، تمرکز و ارتباط با دیگران کمک می‌­کنند، از نو شارژ می­‌کنند.

به­ طور خلاصه، خواب باکیفیت به طرق مختلف زندگی فرد را بهبود می­‌بخشد و خواب و سلامت روان ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

تشک دروم مفتخر است با تهیه انواع تشکهای استاندارد، خوابی راحت را به شما عزیزان هدیه نماید.

خواب و رویایی شیرین با محصولات کالای خواب دروم